Liposuction Yağ Alma

Liposuction Yağ Alma

Liposuction

(Karın, bel, kalça, bacaklar, ayak bileği v.s. yağlarının vakumla alınması )

LIPOSHAPING = BODYSHAPING = BODYSCULPTURING = BODYCONTOURING LIPOSUCTION TEKNİĞİ UYGULANARAK YAPILIR.

Kullanılan terimlerin lügat manası

Liposhaping = Yağların şekillendirilmesi
Bodyshaping = Vücut şekillendirilmesi
Bodysculpturing = Vücudun artistik heykeltraşlığı
Bodycontouring = Vücudun konturlarının düzeltilmesi
Yukarıdaki bütün terimleri içeren bu şekillendirme işlemi liposuction tekniği
uygulanarak yapılır.

Liposuction (vakumla yağ emme) ince kanüller kullanılarak üç şekilde:

1- Enjektörle
2- Hastane merkezi vakum sistemiyle
3- Özel vakum cihazı ile yapılabilir.

Liposuction (vakumla yağ alma) ile vücut şekillendirmesi bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma tekniğidir. Bu teknikle kollar, diz, alt bacak, gövde,sırt, meme, boyun, çene altına ve daha sıklıkla kalçalar, dış uyluk, iç uyluk, ön uyluk, kalça yanları ve karın bölgesindeki yağ toplanmaları uzaklaştırılır ve bu bölgelere yeni şekil verilir.

liposuction

Bundan yirmi yıl öncesine kadar vücuttaki yağ toplantılarının şekillendirilmesi cerrahi kesiler yapılarak gerçekleştirildi. Bunun sonucu ise istenmeyen yara izleri oluşur bu durum hastaları mutsuz kılardı. Küçük deliklerden girilerek, yağın vakum ile alınması böylece vücut şeklinin düzeltilmesi plastik cerrahide çığır açmıştır. Kesisiz ve dolayısıyla, izsiz bir yöntemin gelişmesi hastaları ve doktorları çok mutlu etmiştir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Eğer liposuction düşünüyorsa kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Hasta, arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası iyi görünme ve iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.

Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli faktörlerden biri duygusal dengedir. Liposuction vücut hatlarınızın şeklini düzeltebilir fakat hayat şeklinizi değiştiremez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir fakat gerisi size bağlıdır.

Liposuction diyet ve egzersiz yoluyla sağlanabilecek kilo kaybı yerine uygulanabilecek bir yöntem olmadığı gibi şişmanlık için de çare değildir. Dikkatle değerlendirilip seçilmiş vakalar için uygun bir cerrahi tekniktir. Cerrahınız size liposuction yerine veya onunla birlikte deri ve yağ dokusunun kesilerek çıkarıldığı bir ameliyat önerebilir (Dermolipektomi).

Liposuction ile vücut şekillendirmenin başarısındaki sır, bu teknikle emilen yağlarla birlikte yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinin bir kısmının (%50 civarı) alınması böylece bu bölgelere eskisi gibi aşırı yağ toplanamamasında yatmaktadır. Vücut şekillendirmesi planlanırken, bölgesel yağ toplanma odaklarının tümünün değerlendirilmesi ve liposuction yapılacak bölgelere hepsinin dahil edilmesi başarı için en önemli yaklaşımlardan biridir.

Aksi takdirde bu bölgelerden sadece bir veya ikisinden alınacak yağ ileride geri kalan dört bölgede aşırı yağ toplanmasına sebep olacaktır.Kullanılacak cerrahi tekniğe ilaveten, cerrahınız, anestezi, ameliyatın nerede yapılacağı, ameliyat gerçekte ne kadar başarılıdır gibi sizin durumunuzla ilgili özel ayrıntıları da tartışacaktır.

Liposuction’a karar verilmeden önce ameliyatın riskleri, bedeli gibi değerlendirilmesi gereken ilave etkenler cerrahla bu dönemde tartışılmalıdır.Cerrahinin muhtemel riskleri ve liposuction ile ilgili özel zorluklardan haberdar edilmiş olmanız gerekmektedir ( Örn: Bazen aşırı yağ fazlalığı olan vakalarda ikinci bir ameliyat gerekebilir).

Enfeksiyon veya lokalize kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar sık değildir ve tedavi edilebilirler. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takiplerde cerrahınızın önerilerine uyarak azaltılabilir.

Ameliyat Yöntemi

Liposuction yapılacak bölgelerde yağın çekilmesi

1- Kuru teknik
2- Wet teknik (yaş teknik)
3- Superwet teknik (çok yaş teknik)
4- Tümessan teknik olmak üzere dört şekilde yapılabilir.

Daha önceki yöntemde wet teknik (yaş teknik) kullanılıyorduk, bu teknikte vücut içine iğnelerle özel serumlar verilerek yağların burada eritilmesi ve bu sayede de yeterli bir yağ emilme imkanı sağlanıyordu.

Daha sonra süperwet teknik yani daha fazla serum vererek yapılan bir teknikle yağları daha iyi erittikten sonra buradan emilmesini sağlanmaya başladı. Tümessan teknik ise 10 litre serum verildiği için birçok hastada tehlikeler yaratması kalp ve akciğerleri yüklemesi nedeniyle birçok cerrah tarafından terk edilmiş olup biz bu tekniği hiçbir zaman başından beri uygun görmedik.

Ancak süperwet dediğimiz teknikte hastanın boyutlarına göre değişmek üzere bir ile dört litre hatta bazen beş litre özel serumlar vererek bu yağları eritip daha sonra bunların vakumla alınmasını sağlamış olmaktayız. Bu teknik daha az kan bulaşmış yağ kitlelerinin emilmesine olanak vermektedir.

Liposuction, kilosu ve vücut yapısı nispeten normale yakın vakalarda oransız olarak genişlemiş kalça, kalça yanları, uyluklar, karın, bel civarını inceltmek için uygulanır. Bu değişikliklerle birlikte kollardaki, baldırlardaki, dizlerdeki, göğüs üstündeki, çene altındaki yağların uzaklaştırılması sıklıkla aynı ameliyatta yapılabilir.

Yöntemin kapsamı arzulanan değişikliklerle ve cerrahınızın uygun gördüklerine bağlıdır. Cerrahınızın önerisine göre ayaktan tedavi merkezinde out-patient olarak veya hastaneye yatarak ameliyat edilebilirsiniz.Liposuction, tedavi edilecek bölgenin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi ile yapılabilir.

Anestezi uygulamasından önce gerginliği yatıştırmak için medikasyon verilir. Sedatif (yatıştırıcı) lokal anestezik ameliyat esnasında rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulandıysa tüm ameliyat boyunca uyuyacaksınız.

Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgeye yapılan yaklaşık 0.5 cm. lik kesi ile başlar. Künt uçlu, ucuna yakın ufak delikleri olan ince boru şeklindeki kanül kesi yerinden geçirilir. Dıştaki uca emici ünite bağlanır.

Cerrah kanülü deri altı dokusunda, uzaklaştırılacak yağ miktarını ayırarak kullanır. Yüksek vakum basıncı yaratılır ve yağ dışarıya emilir. Bazen istenmeyen tüm yağ depozitelerini uzaklaştırabilmek için ulaşım sağlamak için ilave kesi gerekebilir.Kesi küçük ve sıklıkla gizlenmiş nedbe bırakacak şekilde bir kaç dikişle kapatılır.

Ameliyatı takiben tüm tedavi edilmiş sahaya alttaki dokunun şekline pürüzsüzce uyum sağlayacak şekilde derinin çekmesini hızlandırmak için sarkmamış derisi olanlarda streç çorap diğerlerinde ise elastik sargılarla bir bandaj uygulanabilir.

Ameliyat sahasında çürüme ve şişmeyi azaltmak için sıkı baskı sağlayan bu yöntemle özel varis çorabı üç hafta kullanılır. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, işlem 45 dakikadan 2 saate kadar hatta daha uzun sürebilir.

Ameliyat Sonrası

Cerrahi sonrası bir kaç gün ağrı kesicilere cevap veren çok hafif ağrı olabilir. Uyuşukluk hafif ağrılar bir süre daha devam edebilir. Yürüyüşler bu şikayetlerin çabuk kaybolmasına yardımcı olur.

Hastaneye yatırılmış hasta genellikle ameliyattan bir gün sonra çıkartılacaktır, bazı istisna durumlarda bu süre uzayabilir. Koruyucu bantlar genellikle ameliyatın ilk haftasında açılır. Streç çorap’ın 2-3 hafta daha kullanılması önerilir. Ameliyatın 6.gününden itibaren 5-10 seans fizik tedavi yapılması yararlı olacaktır.

Biraz şişlik ve çürüme oluşacaktır ve tamamen kaybolmaları 6-8 hafta sürecektir. Tedavi edilmiş bölgenin üzerindeki deride dalgalanmalar veya pütürleşme olması ihtimali vardır. Bunu önlemek için fizik tedavi esnasında size öğretilecek egzersizleri günde 20-30 dk. ve en az altı ay süreyle yapmanız gerekir.

Ameliyat öncesi genellikle “sellülit” olarak adlandırılan deri gamzelenmesi gibi yüzey kusurları varsa ameliyat sonrası azalacak fakat tamamen kaybolmayacaktır. Bazı vakalarda bu bölgelerden uzaklaştırılan yağ miktarı derinin büzüşme kapasitesini aşıyorsa deride kalıcı sarkmalar olabilir. (Muayene esnasında kendinizin hangi hasta grubuna uyduğunuzu hekiminize sorunuz) Ocak 1998′den beri kalça sarkıkları liposuction’a ilave olarak kesisiz bir yöntem olan dikişle asma uygulanmakta, olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Normal kilosunun üzerinde olup lokalize yağ depozitleri olan vakalar giyinikken daha iyi bir görünüm elde etmek için, kontur düzensizliği ve derinin yeniden şekillendirilmesinin daha az olması ihtimalini kabul etmeye hazır olmalıdırlar.
Deri elastisesinin kaybolduğu, ileri yaştaki kişilerde maksimum iyi sonucun alınması için ikinci bir işlem ile fazla derinin cerrahi olarak uzaklaştırılması gerekebilir.

 

LIPOSUCTİON SORU CEVAP

Yağ Alınan Bölgelerde Tekrar Yağ Oluşur Mu?

İnsan doğuştan yağ hücresi sabit sayıda doğar. Kilo aldığımız zaman yağ hücrelerinin sayısı artmaz ancak hücre yapıları büyür. Örneğin basen bölgesinde 1000 adet yağ hücresiyle doğan insan liposuction ameliyatında bu hücrelerin yaklaşık 700-800 adedi vakumla emilir. Geriye kalan 200 hücre kilo alsanız da aynı yeterlilikte büyüyemez böylece ameliyat edilen bölgelerden kilo alması söz konusu olamaz.

Çok Kilolu İnsanlarda Liposuction Zayıflatıcı Bir Unsur Mudur?

Kesinlikle hayır. Bu ameliyatlar vücud konturlarına şekil vermek amacıyla yapılır. Örneğin 70 kg bir bayan bu ameliyattan 60 kg olarak çıkması mümkün değildir.

En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

3000 cc yağ alınabilir. Ancak ameliyat esnasında ototransfizyon( hastanın kendisinden daha önce alınan kan) veya dışarıdan alınan kan verme desteğiyle ameliyat esnasında alınabilecek yağ oranını 5000 cc kadar arttırmak mümkündür.

Ameliyat İzi Olur Mu?

Liposuction ameliyatını vücudun saklanabilir bölgelerinden yarım cm’lik küçük izlerle gerçekleştirmek mümkündür. Zaman içerisinde bu küçük izler çok belirsiz bir hale gelirler.

İstenilen Her Bölgeden Yağ Alınabilir Mi?

Vücutta yağ depolanabilecek yüz,gıdı,kol,bilek dahil her bölgeden alınabilir.

Ameliyat Sonrasında Neler Yapmak Gerekir?

3 hafta süreyle baskılı bandaj veya korse giyilir. Korse çıkarıldıktan sonra özel kremlerle masajlar uygulanır. Ayrıca ultrasonografik masajlar ve fizik tedavi önerilebilir. Hasta 1,5 ay sonra aktif spor yapmaya başlayabilir.

Yağ Hücrelerinin Damarları Tıkaması( Emboli) Riski Nedir?

Bu risk jinekoloji ve ortopedi ameliyatlarında görülme sıklığından çok daha azdır. Son yıllarda liposuction ameliyatı esnasında ve sonrasında yapılan sıvı destek tedavilerinin gelişmesiyle bu komplikasyon riskiyle hiç karşılaşmıyoruz.

Bu Ameliyatın Sonuçlarını Ne Zaman Görmeye Başlarız?

Akut safha ameliyatın 3. Haftası yani korse çıktıktan hemen sonra görülen sonuçlardır. Gerçek sonuç 3-6 ay arasında görülür.

Ameliyatta Hangi Anestezi Tipi Uygulanır?

Anestezi seçimi genellikle hastadaki yağ oranının fazlalığı ve yaygınlığı ayrıca hastanın kendi seçimiyle yakından ilgilidir. Eğer hasta istediği takdirde ve yağlanma bölgeleri az ise hastane koşullarında lokal anesteziyle gerçekleştirilebilir. Zira muayehane şartlarında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle bu ameliyatı gerçekleştirebilmek riskli olabilir.

Ameliyat Sonrası Görülen Dalgalanmalar & Düzensizlikler Nasıl Önlenebilir?

Öncelikle bu durum ameliyatı yapan hekimin tecrübesiyle çok yakından ilgilidir. İkincisi ameliyatta kullanılan kanüllerin seçimiyle bu komplikasyonları engellemek mümkündür. Biz özellikle çok ince enjektör kanüllerle (liposhaping yöntemiyle ) dokuların daha az tramvazite edilmesiyle gerçekleştirdiğimiz için bu sorunlarla karşılaşmıyoruz.