Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Kadınların memeleri, yıllar içinde gebelik, emzirme ve yerçekimi etkileriyle sarkar. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıkılığını kaybeder; sarkmaya başlar.

Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla ‘mastopexy’ sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırılarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. (Hiçbir cerrahi işlem yerçekiminin etkilerini sonuna kadar kalıcı olarak engelleyemez.)

Mastopexy ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan ( =’areola’ ) da daraltılabilir. Eğer memeleriniz küçükse veya gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse mastopexy’nin yanısıra meme ‘implantları’ ( = protezleri ) yerleştirerek meme hacmi ve sıkılığı arttırılabilir.

Eğer meme kaldırma işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız bu broşür sizi, bu işlemin hangi durumlarda faydalı olduğu, nasıl yapıldığı ve nasıl bir sonuç beklemeniz gerektiği gibi temel konularda aydınlatacaktır. Birçok faktör size ait özellikler sonucu belirleneceğinden bu broşür tüm sorularınıza cevap veremez. İşlem konusunda anlamadığınız bir nokta olursa, lütfen doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar

Meme dikleştirme ameliyatı sizin görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir ama bu her zaman idealinizde geliştirdiğiniz görünüme ulaşmanızı ve insanların size daha farklı davranmasını sağlamayabilir.

Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları cerrahınızla tartışınız.Zamanla her kadının memesi sarkmaya başlar ve ‘areolası’ genişler.Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak stabil, bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır.

Genellikle en iyi sonuçlar küçük, sarkık memelere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki meme kaldırılabilir ama elde edilen sonuçlar ağır memelerde çok uzun süreli veya kalıcı olmayabilir.

Birçok kadın mastopexyi gebelik veya emzirme sonrası gerilmiş deri ve azalmış volüme sahip memelerle karşılaştıkları için talep ederler. Ancak daha fazla çocuk istiyorsanız meme kaldırma ameliyatını ertelemeniz uygun olabilir. Mastopexy gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez.

Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.

Ameliyat sonrası olabilecek sorunlar

Meme dikleştirme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama yetkin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse güvenli bir ameliyattır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi komplikasyon veya anestezi reaksiyonu ihtimali vardır.

Mastopexy ameliyatı sonrasında kanama ve enfeksiyon çok seyrek olarak gelişebilir, eğer gelişirse ‘skarların (= izlerin ) genişlemesine neden olur. Cerrahınızın önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Mastopexy ameliyatı, farkedilebilir kalıcı skar bırakır, ama bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededir. (Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur.) Bu işlem sonunda simetrik olmayan meme başı, meme veya meme başının kalıcı his kaybı gibi komplikasyonların gelişme olasılığı çok az da olsa vardır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

İlk değerlendirmede beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir.

Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır.

Eğer bir meme protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa bu konuyla ilgili ayrıca bilgi almalısınız. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır.

Cerrahınız işlemi detaylı olarak anlatmalıdır.; risklerini ve kısıtlılıklarını açıklamalıdır ve sonuçta kalacak skarı tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır.

Cerrahınız aynı zamanda kullanacağı anesteziyi, ameliyat olacağınız yeri ve ameliyat masraflarını açıklamalıdır. Doktorunuza, özellikle beklentileriniz ve sonuçlar hakkında sorularınız varsa sormaktan çekinmeyiniz.

Cerrahınız ameliyat öncesi bir ‘mammogram’ ( = meme röntgeni ) çektirmenizi isteyebilir.Ameliyat öncesi hazırlık için cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.

Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini bulundurmayı unutmayınız.

Ameliyat Nerede Yapılacak

Meme küçültme ameliyatı bir hastanede veya ‘outpatient’ ( = hastaneye yatısı yapılmadan ) cerrahi uygulayan bir merkezde veya yeterli bir cerrah ofisi ameliyathanesinde yapılabilen bir prosedürdür. Genellikle outpatient prosedür uygulanır. Eğer hastaneye ‘inpaitent’ ( = yatan hasta ) olarak kabul edildiyseniz 1-2 gün hastanede kalmanız uygun olur.

Anestezi Girişimi

Bu operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır ; bu durumda tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız. Bazı olgularda özellikle küçük bir ‘insizyon’ ( = kesi ) yapılacaksa cerrahınız sizi hafif sarhoşluğa sokan bir sedatif ilaçla kombine edilmiş lokal anesteziyi tercih edebilir. Bu durumda uyanık ama gevşemiş olacaksınız ve çok az rahatsızlık duyacaksınız.

Ameliyat Yöntemi

Ameliyatın yapılması genellikle 1,5 – 3,5 saat arasında bir süre alır. Mastopexy teknikleri çok değişiktir, ama prosedürlerin çoğu memenin doğal konturlarını izleyen ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ ( =kesi hattı ) içerir.

Bu insizyon çıkarılacak meme derisi alanını çevreler ve areolanın yeni lokalizasyonunu belirler, areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir.

İnsizyonlar alınacak deri alanını çevreler ve meme başının yeni yerini belirler.Bazı hastalarda, özellikle relatif olarak küçük ve az sarkıklık gösterenlerde daha az ve sınırlı insizyon içeren prosedürler uygulanabilir.

Areola çevresinde sirküler bir insizyonun yapıldığı ve halka şeklinde bir deri parçasının çıkarıldığı ‘doughnut’ ( = simit ) veya konsantrik mastopexy adını taşıyan yöntem buna örnek gösterilebilir. Meme kaldırılmasının yanısıra bir meme implantı konulacaksa, bu implant meme dokusunun hemen arkasında hazırlanan bir posa veya bazen de göğüs duvarındaki kasın arkasına yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. Memeleriniz ilk 1-2 gün hafif mor, şişmiş görünür ve rahatsızlık verebilir ; ama ciddi bir ağrı oluşturmaz. Duyacağınız herhangi bir rahatsızlık durumunda cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir.

Bandajlar 7 gün sonra çıkarılır ; yumuşak bir destek sütyeni giydirilir. Bu sütyeni 3 veya 4 hafta boyunca gece gündüz giymeye devam edeceksiniz, 6 aya kadar ise bu sütyeni gündüzleri giyeceksiniz.

Eğer meme deriniz ameliyat sonrası çok kuru ise, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz ama dikiş hatlarını kuru tutmanız gerekir.

Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir ; nadiren de kalıcı olabilir.

Normale Dönüş

Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da çalışmaya en erken 1 hafta sonra dönebilirsiniz. 3 – 4 hafta boyunca başınızın üst seviyesine doğru birşey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız.

Eğer olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, cerrahınızı aramaktan çekinmeyiniz.Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen bilgiler ve direktifler verecektir. Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız.

Bir ay boyunca kuvvet gerektiren sportif aktivitelerden uzak kalmalısınız. Süt kanalları ve meme başına dokunulmadığı için hamile kaldığınızda, memeden süt emzirmeyle ilgili bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu değildir.

Yeni Görünümünüz

Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki mastopexy ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır.

Sonrasında daha az belirgin hale gelir ; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır.

Şunu aklınızda tutmalısınız ki meme kaldırma ameliyatı ile memeleriniz sonsuza dek sıkı kalamayacaktır : yerçekimi, hamilelik, yaşlanma ve kilo değişiklikleri etkilerini daha sonra da göstermeye devam edecektir.

Meme kaldırma ile birlikte implant yerleştirilmesi uygulanmış kadınlarda sonuçların sürekliliği daha uzun olmaktadır.Eğer beklentileriniz gerçekçi ise meme kaldırma ameliyatı sonrası sonuçtan tatmin olacaksınız.

Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor.Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değiştirmeniz mümkündür). 6 ay süre ile sütyeni gündüz hiç çıkartmayınız.

Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz.

Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu direnleriniz 2 ila 4 gün içinde ekibimizden birisi tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. Bunların nasıl kullanılacağını doktorunuzdan veya hemşireden öğreniniz.

Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuz da olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır.Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız.

Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. Günde hemşire tarafından alınacaktır. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk 4 ile 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız.

Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız. İlaçlar: Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin almayınız.Ağrı ilaçlarınızı ancak rahatsızlık hissettiğiniz zaman alınız. Antibiyotiklerinizi 1 hafta süreyle muhakkak kullanınız. Şişliği azaltıcı ilacınızı 1 ay süreyle kullanınız.Pansuman ve kontrolleriniz için sekreterliğimizden randevu alınız.

Meme Dikleştirmede Yeni Teknik (VERTİKAL MAMOPLASTİ)

Son yıllarda vertikal mamoplasti adı verilen yeni bir cerrahi teknik tercih edilmektedir. Bu teknikte ters T şeklinde iz değil; meme başından aşağıya inen ve sadece dikine yol alan bir iz ortaya çıkar. Ancak bu teknik çok iri memeler için uygun değildir. Dolayısıyla daha çok fazla iri olmayan ve deri elastikiyeti iyi durumda olan memelerde tercih edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında yapılan kesiler nedeniyle, dikiş hatlarında izler kalması kaçınılmazdır. Bu izler, ilk aylarda belirgin ve kırmızıya yakın renkteyken, ilerleyen aylarla birlikte belirginlikleri kaybolacak ve renkleri de beyazlaşarak daha az görünür hale gelecektir.

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer.Hasta ameliyattan bir gün sonra evine gidebilir.İçeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için dikişler arasından yerleştirilen drenler 24 ile 48 saatte çıkarılır.

Hastanın kontrol sıklığı 2-3 günde birdir.Dikişler 10.-12. günler arasında alınır. Dikiş hatların birleştiği köşelerde küçük deri kayıplarına, dikiş açılmalarına ve akıntılara bu ameliyatlardan sonra sık sık rastlanır.

Bu durum önemli değildir ve önemli bir soruna da yol açmaz. Uygulanacak pansumanlarla genellikle 2-3 hafta içinde iyileşirler.Meme küçültme ameliyatlarından sonra hastalar ciddi boyutta ağrı çekmez.

İlk bir iki gün içinde ortaya çıkan ağrılar ise ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Dikiş bölgelerinde pansuman malzemeleri olmakla birlikte, günlük faaliyetlerine dönmek isteyen hastalara, sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen giymeleri tavsiye edilir.

Meme küçültme ameliyatlarının doğal sonuçlarından biri olarak, meme başında kısmi duygu kayıpları oluşabilir. Ayrıca meme bezlerinin bir kısmı çıkartıldığı ve süt kanallarının da bir kısmı kesildiği için, süt verme fonksiyonunda kısmi veya kesin kayıplar meydana gelebilir.

Bu kayıplar, memenin büyüklüğü, sarkıklığı ve uygulanacak cerrahi teknikle de alakalıdır. çok nadiren de olsa meme başlarında kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak kısmi yada total deri kayıpları meydana gelebilir.