Meme Büyültme

Meme Büyültme

Meme Büyültme Ameliyatları (PROTEZ)

Estetik meme büyütme memenin hacmini artıran bir işlemdir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Meme ameliyatı düşünen her kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Arzulanan sonucun mükemmeliyet değil, düzeltme olduğunu akılda tutarak göğüslerinizin ameliyat sonrası büyüklüğü ve görünümü ile ilgili beklentilerinizi açık yüreklilikle tartışmalısınız.

Herhangi bir estetik ameliyat uygulanmadan önce sağlanması gereken en önemli etkenlerden biri duygusal kararlılıktır. Meme büyültme ameliyatı göğüslerinizi şekillendirir fakat hayatınızı şekillendirmez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve kendinize olan güveninizi tazeler fakat gerisi size kalmaktadır.

Sizi muayene ettikten sonra cerrah, göğüs kafesini kaplayan deri ve göğüslerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri tartışacaktır.Memenin bariz olarak sarkıklığı vakalar için, cerrah meme büyültme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltacak, yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir.

İlk ziyaret esnasında cerrahınız, kullanılacak cerrahi teknik, anestezi, ameliyatın nerede yapılabileceği, cerrahinin gerçekçi olarak neleri başarabileceği gibi sizin durumunuza özel detayları açıklayacaktır.Estetik meme ameliyatını seçmeden önce risk ve masraflar gibi değerlendirilmesi gereken ilave etkenler, cerrah ile bu esnada tartışılmalıdır.

Her yıl başarıyla binlerce meme büyültme ameliyatı uygulanmaktadır. Buna rağmen, sizin bu cerrahinin muhtemel riskleri ve ilgili komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. İnfeksiyon ve sınırlı kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir ve tedavi edilebilir.

Ara sıra kapsüler kontraktür olarak tanımlanan aşırı skar (nedbe dokusu) oluşumuna bağlı olarak çok sertleşmiş göğüslerin yumuşatılması için ikinci bir ameliyat gerekebilir. Komplikasyon riski, iyileşme dönemindeki takiplerinizde cerrahınızın tavsiyelerine yakından uyarak azaltılabilir.

Ameliyat Yöntemi

Meme büyültme ameliyatı tipik olarak az gelişmiş göğüslerin veya doğum sonrası küçülmüş (atrofiye olmuş) göğüslerin büyütülmesi için uygulanır. (Aynı zamanda mastektomi sonrası rekonstrüksiyon sonrasında oluşmuş asimetriyi dengelemek amacıyla uygulanabilir.)Yöntem kapsamı hangi değişikliklerin arzulandığına ve cerrahın neyi uygun gördüğüne dayanır.

Cerrahınızın önerileri doğrultusunda cerrahın ofisinde veya hastanede ameliyat edilebilirsiniz.Meme büyültme cerrahisi göğüs çevresini uyuşturarak lokal anesteziyle yapılabilirse de bazen genel anestezi ile uygulanır. Anestezi uygulanmadan önce gerginliğinizi azaltmak amacıyla medikasyon uygulanacaktır. Yatıştırıcı ve lokal anestezi ameliyat esnasında rahat ve ağrısız olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulandıysa, tüm ameliyat boyunca uyuyacaksınız.

Göğüs büyültmede kullanılan bir kaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknikler, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir.

Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Kullanılacak teknik cerrahın tercihine dayanacaktır.Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1.5-2 saat civarında sürer. Ameliyatı takiben göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolacaktır.

Ofis cerrahisi geçirdiyseniz birkaç saat içinde, hastaneye yatırıldıysanız bir gün içinde taburcu edileceksiniz.Eğer pansuman uygulandıysa bir kaç gün sonra sütyenle değiştirilecektir. Her ne kadar cerrah en az göze çarpacak şekilde olması için çaba harcayacaksa da yara izleri cerrahinin kaçınılmaz sonucudur.

Birçok vakada yavaşça solacak ve zamanla zor fark edilir hale gelecektir. Göğüslerdeki hafif derecede sişme ve renk değişiklikleri birkaç günde kaybolacaktır. Meme büyültme cerrahisinin amacı daha doğal ve dolgun gözüken göğüslerdir.

Her iki taraftaki iyileşme sürecinin farklılığına bağlı olarak meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memede farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda cerrah, yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerebilir. Ameliyatı takiben meme başlarında hissiyet kaybolabilir. Fakat çoğu vakada hissiyet geri dönecektir.

Her ne kadar ameliyat sonrası birinci günlerde ayağa kalkacaksanız da, plastik cerrahınız normal rutininize dönmeniz için uygun bir program önerecektir. İyi bir iyileşmeye müsaade etmek amacıyla aşırı aktiviteden ve kollarınızı fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınmalısınız. İşe ve normal aktivitenize ne zaman geri döneceğiniz ne kadar hızlı iyileştiğinize ve kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır.

Ameliyat Sonrası Bakım İçin Bilgiler

Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmalısınız.Ameliyat sonrası ilk iki gün kollarınızın hareketini mümkün olduğu kadar azaltın. İlk hafta içinde ise az miktarda kol hareketleri yapın. Ağır kaldırmayın. Bu süre içinde araba kullanmayın.

Bandajlarınız hemşire tarafından alınıncaya kadar (genellikle 6. ve 7. gün) meme bölgenizi ıslatmayın.Memeleriniz şiş ve ağrılı olabilir. Bazen morluklar da görülebilir. Memelerinizin hissiz veya duyarlı olması beklenmeyen bir durum değildir.

Size yazılan ağrı ilacını sadece bir rahatsızlık hissettiğinizde kullanın. Antibiyotiklerinizi bir hafta süreyle muntazam kullanın. Şişliklerin daha az olmasını sağlayacak olan ilacınızı ise bir ay süre ile kullanın. İlaçlarınızı hemşire veya doktora sormadan kendiliğinizden kesmeyiniz.45 gün süre ile hiç bir suretle aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız.

Pansuman ve kontrolleriniz için sekreterliğimizden randevu alınız. 15 gün sonra 1000 Ü E vitamini başlayınız 8 ay kullanıp bir ay ara veriniz tekrar altı ay kullanınız ve bu şekilde devam ediniz.

– Yine 15. gün bizden öğrendiğiniz masaja başlayınız.
– 3 hafta dolunca ilave olarak yeni bir masaj tipini doktorunuzdan öğreniniz ve uygulamaya başlayınız.

Meme büyütme Soru Cevap

Silikon ameliyatlarından sonra meme kanseri görülme riski nedir?

Amerika’da silikon protezli kadınların ünlü plastik cerrahlara ve silikon üreten firmalara dava açmasıyla,silikon maddesi mercek altına alındı. Ünlü firmalar yıllardır silikonu araştırıyor.

Araştırmalardan çıkan sonuç ise hep aynı; silikon kanser yapmıyor. Daha da ilginci ise silikon meme protezi takılan ve ameliyat olmamış kadınlar üzerinde geriye dönük yapılan araştırmalarda ise protezli kadınlarda normal popülasyona göre daha kanserle karşılaşılmış olması.

Bunun açıklamak ise çok basit dünyada toplumlar arasında kanser riskleri farklıdır. Örneğin Japon kadınlarında meme kanseri görülme sıklığı diğer uluslara göre daha azdır. Bunun sebebi Japon kadınlarının göğüslerinin küçük olmasıdır.

Zaten meme protezi yaptıran hanımlarda küçük göğüslü oldukları için ileride kanser oluşturacak potansiyel meme dokuları da (Glant) azdır. Buradan şu sonucu da çıkarabiliriz büyük göğüslü hanımlarda kansere yol açan meme dokusunun fazla olması riski artıyor.

Meme protezi kimlere yapılabilir?

Birincisi küçük göğüslü hanımlar,ikincisi daha önce normal boyutlarda iken hamilelik veya çeşitli nedenlerle küçülüp sarkan göğüslü hanımlarda hem büyültme amaçlı hem de dikleştirme amaçlı yapılabilir.

Protezler meme dikleştirmeye nasıl katkıda bulunurlar bunu açıklayalım. Küçük ve sarkık göğüslü hanımlar genelde destekli sütyen kullanırlar. Oysa bu operasyonlarla protezi meme dokusu altına yerleştirilince doğal bir destek görevi görür ve memeyi dik gösterir.

Bu operasyonlar nasıl yapılabilir? Ameliyattan sonra süt verilebilir mi?

Üç yöntemle yapılabilir. Meme başından,meme alt kıvrımından veya koltuk altından girilerek operasyon gerçekleştirilebilir.

Benim tercihim doğum yapmış hanımlarda meme başından,doğum yapmamış hanımlarda ise meme altı kıvrımından yapmaktır.Zira genç hanım çocuk doğurduğunda normal süt verebilmesi için meme başına gelen bir kısım süt kanallarının kesilmesini önlemektir.

Meme başından opere edilen hanımlar süt veremez gibi sonuç çıkarılmasın,sadece süt kanallarının bir kısmına hasar verildiği için daha verimli süt verilebilmesi için meme altına tercih etmek daha doğru olur. İz açısından meme başında daha az iz kalır. Zaten ameliyat izi 3 veya 4 cm uzunluğunda bir kesi ile gerçekleştirilir.

Hangi tip protezler kullanılır?

Bu seçimi hekim tarafından protezlerin avantaj ve dezavantajlarını açıkladıktan sonra hastanın karar vermesi doğru olur.

Serum fizyolojikli protezlerin dezavantajı kıvam olarak gel protezlere göre daha sert olur ve nadiren sızdırma yapabilir. Gel protezler ise kıvam olarak çok doğal fakat hastalar sıvı silikonu tercih etmeyebilirler. Sızdırmaları ise daha azdır. Son yıllarda sızdırmalara karşı kristalize yani akışkan olmayan protezler üretildi. İstenirse onlarda tercih edilebilir.

Ne zaman iyileşir?

Operasyon süresi 1-2 saat gibi kısa sürede gerçekleştiği için hasta aynı gün taburcu edilir veya 1 gece hastanede kalır. 7-10 gün içinde dikişleri alınır. Hasta arzu ederse 3 gün içinde işine dönebilir.

Meme büyütmede kullanılan protez büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?

Meme Büyütme operasyonu öncesi  hastaya en uygun büyüklükte protez  seçimi hem Estetik Cerrah hem de hasta açısından  en zor karardır. İyi planlanmamış protez uygulaması  sonrasında hastalar istedikleri uygun büyüklüğü elde edememenin hayal kırıklığını yaşar hatta bazı hastalar daha da ileri giderek tekrar ameliyatı  dahi göze alırlar.Bu sıkıntılı durumu yaşamamak için ameliyat öncesi yapılan görüşmede  hastanın beklentilerini ve  en  uygun ideal "ALTIN ORAN’’ ın ne olacağını tüm detayları ile  tartışılması gereklidir.

Bu nedenle hastalarımızın İdeal Meme Protez Seçiminde Altın Oran yazımızı incelemelerini öneririz.

Öncelikle ameliyata karar veren kişinin istediği büyüklükte meme oluşturmak mümkündür. Fakat hekim hastasına bazı parametreleri de söylemesi gereklidir. Bunlar

  • Boy ve kilo oranı
  • Göğüs kafesinin genişliği
  • Mevcut meme dokusunun büyüklüğü
  • Meme başının konumu
  • Mevcut meme dokusunun taban ölçüleri

Bu parametreler ışığında hekim ile hasta en uygun protez seçimini birlikte yaparlar.

Kullanılan protezin ömrü ne kadardır?

Bazen çok uzun yıllar dayanıklı olabileceği gibi bazen de 15-20 yıl sonra değiştirilmeleri gerekebilir.

İki göğüs arasındaki fark eşitlenebilir mi?

Tecrübeli hekim var olan asimetriyi doğru protez seçimiyle aynı büyüklükte gerçekleştirebilir.

Protezi istediğimiz zaman çıkartmak mümkün mü?

Lokal anestezi ile 15-20 dakikalık bir operasyonla istediğiniz an protezleriniz çıkarılabilir.

Sarkık göğüslerin düzeltilmesinde protez kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Zaten protezin amacı büyütmenin yanı sıra sarkık göğüslerde meme dokusu altına destek amaçlı yerleştirilmesiyle sarkıklık giderilebilir.