SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ NEDİR ?

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan organ naklidir.

Günümüz teknolojisinde saç ekimi işlemi ile doğal görünümler elde edilmektedir. Saç dökülmesi ile kişilerde oluşabilecek çeşitli psikolojik ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

Saç Ekimi Saç Ekimi Operasyonu

SAÇ EKİMİ İŞLEMİ

Tüm dünyada ve Türkiyede Saç ekimi, son yıllarda özellikle FUE yönteminin tanımlanması ile iyice artış gösteren estetik cerrahi bir işlemdir.

Saç Ekimi İşlemi

İlk önce saç ekimimin tıbbi bir işlem olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim çünkü Fue saç ekimi yönteminin Kolay bir işlem gibi algılanması ve tecrübesiz ellerde sonucun hüsran olması muhtemel.

Fue saç ekimi işleminde teorik olarak saç kökü saçsız bir bölgeye naklediliyor demek bu son derece önemli ve tecrübeli ( profesyonel ) ellerde yapılması gereken estetik cerrahi bir operasyondur.

Bu sebeple saç ekimi işlemi nin bir nakil operasyonu olduğunu, estetik cerrahlar tarafından eğitim almış bir ekip tarafından yapılması gerektiğini, hastanede, saç ekimi için özel olarak donanımı gerçekleştirilmiş ameliyathanelerde yapılmasının zorunlu olduğunu özellikle vurgulamak gerekir.

Saç ekimi bir nakil işlemidir. Otogreft ismi verilen bu nakil işleminde önemli olan husus hastanın kendi saç köklerinin fazla olduğu yerden alınıp eksik olan yerlere nakledilmesidir. Başka birinden yapılacak olan greft nakli faydalı olmayacaktır. Bu sebeple saç nakli işlemi için sadece hastanın kendi saçları kullanılabilir.

Eğer hastanın saçları bu kadar sayıda greft sunmaya müsait değilse hastaya saç ekim operasyonu yapmak mümkün olmayacaktır. Saç ekiminde donör saha yani köklerin toplanacağı saha her iki kulağın üstleri ve arkada iki kulak kepçesi arasında kalan mesafedir.

Buralar gerek kodları itibariyle dökülmeyen saç kökleri ile donatılmış olmasından gerekse çok sık olmalarından ötürü saç nakli için en ideal alım sahalarıdır.

FUT ismi verilen eski yöntemde çoğunlukla sadece iki kulak arasındaki alan alım için kullanıldığı ve bu bölge kılları çok sert olduğu için ön saç çizgisinde doğal olmayan sonuçlara sebebiyet veriyordu.

Önden bakıldığı zaman saçlar dik görünüyor ve bu saçları taramak, şekillendirmek mümkün olmuyordu. FUE yönteminde kulak üstleri de kullanılmaya başlandığından ötürü bu risk hemen hemen ortadan kalktı denebilir.

Kulak üstündeki saç telleri daha yumuşak, şekil verilmeye daha müsait olan saç telleridir. Buradan alınan saç telleri özellikle ön saç çizgisini oluşturmakta kullanılırsa çok daha doğal sonuçlar elde edilecektir.

Aynı hassasiyetin alınacak dokuyu seçerken de gösterilmesi gerekir. Fazla sayıda grefte ihtiyacı olan ama yeterli sayıda greft sunma imkanı olmayan saçlar için de çoklu greftleri seçerek, bunları almaya çalışmalı ve böylece nakledilen saç teli sayısı arttırılmalıdır.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Operasyondan 2 hafta öncesinde ASPİRİN ve diğer antienflamatuar ilaçlar (İbuprofen,ecopirin v.s.) kullanmayınız.

saç ekim

Daha önce geçirmiş olduğunuz bütün hastalıkları ve varsa tedavisi süren tüm sağlık sorunlarınızı estetik cerrahınıza mutlaka belirtiniz.

B ve E vitamini kullanıyorsanız bırakınız. Kullandığınız bütün ilaçları, sigara ve alkolü doktorunuz bildiriniz.Operasyon öncesinde saçınızı yıkayınız ve herhangi bir krem, jöle veya sprey kullanmayınız.

Operasyon öncesi 24 saat mümkünse sigara içmeyiniz,eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışınız.Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecinizi uzatacak, infeksiyon ve skar oluşma riskini artıracaktır.

Operasyon sonrası 12 saat araba kullanamayacağınız için eğer aracınız ile gelecekseniz yanınızda kullanacak birisinin olmasına dikkat ediniz.

Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz tipte bir kıyafetle (gömlek,hırka v.b.) geliniz. Operasyona gelirken ekim sonrası kullanmak için kasketli, arkadan ayarlanabilir bir şapka ile geliniz.

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç ekiminden 24-48 Saat sonra herhangi bir hazırlık yapmadan banyo yapıp saçlarınızı yıkayabileceksiniz.

Saç ekim günü dahi ağrı kesici alma ihtiyacı duymayacaksınız.Saçekim günü akşamı istediğiniz pozisyonda uyuyabileceksiniz.

Saç ekimi sonrasında gözlerinizde ve yüzünüzde ne şişlik ne morarma olmayacak.Saç ekimi sonrasındaensenizdeki pembelik sizi rahatsız ederse 2 gün sonra yada şapka takarak aynı gün işinize gidebilirsiniz.

Ensenizde hiçbir şekilde gerginlik olmayacak.Ameliyat olmadığından ve sinirler kesilmediğinden uyuşukluk ve hissizlik olmayacak.

Saç Ekim alanındaki kılların çıkış açısı ve dipleri doğal kıllarınız gibi görünecek.
Kıl köklerinin alındığı alanda kanlanma artacağı için geride kalan kıl kökleri eskisinden daha canlı olacak.

Kıl köklerinin alındığı yerde(ense) hiç iz kalmayacak.
Yeterince alınacak kıl kökünüz varsa ve yeterli sayıda ekim yaptırdınızsa istediğiniz kadar sık saçlarınız olacak.

FUE yöntemiyle ekilen saçlarınızın bir kısmı geçici dökülme yaşayacak diğerleri uzamaya devam edecek.

Kısaca Saç Ekimi Sonrası;
FUE yöntemiyle saç ekimiyle:Vücudunuzun istediğiniz yerinden istediğiniz sayıda kıl kökü iz kalmayacak şekilde alınıp vücudunuzun istediğiniz yerine istediğiniz sıklıkta ve doğal bir görünümle ekilir.

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Aşağıdaki tıbbi talimatlara uyulması iyileşme sürecini kısaltacaktır:

 • Tıbbi personelin verdiği ilaçları düzenli olarak alınız.
 • Operasyon sonrasındaki 12 saat içerisinde araba kullanmayınız.
 • Operasyon sonrasında 3 gün aşağıdakilerden kaçınınız.
 • Ağır işler
 • Stress
 • Aşırı Heyecan
 • Spor
 • Cinsel İlişki
 • İlaç kullandığınız süre içerisinde alkol kullanmayınız.

SAÇ EKİMİ SONRASI SAÇ BAKIMI

 • Saç ve saçlı derideki muhtemel sorunların giderilmesi
 • saç ve saçlı derinin ihtiyacı olan aktif maddelerin temini
 • Doğal atıklar ve dış etkenlere bağlı kirliliğin temizlenip daha canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmak
 • Saç ve saçlı derinin doğal dengesini korumak
 • Saç dökülmesini durdurmakiçin saç bakımı uygulanmaktadır.
 • Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen herkese uygulanabilir.
 • Ayrıca saç ekimi öncesinde ve sonrasında uygulandığında saç ekimi ve bakım birbirini olumlu etkilemekte ve sonuçlar mükemmel olmaktadır.

Operasyon sonra 4.gün saçınızı yıkayabilirsiniz. Bephantol losyon ve özel şampuanla yaklaşık 15 gün süreyle günde 1 yada 2 defa saçınızı yıkamalı ve ekim alanına normal masaj hareketini yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi yapılan bölgeye BEPHANTOL losyon sürülecek ve 1 saat beklenecektir. 1 saat içerisinde BEPHANTOL losyon cilt tarafından emilir ve ciltte yumuşama sağlanır. Önerilen şampuan ile ense bölgesi normal yıkama hareketleri ile dikiş alanıda dahil olmak üzere itina ile yıkanır.

Ekim bölgesi yumuşak hareketlerle şampuanlanır. Tüm bu yıkama hareketleri tamamlandıktan sonra uzun süre durulanır. 10 gün sonunda, yani kabuklar yok olduğunda saçlarınızı kendi şampuanınızla ve yine kendi ritminizle yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı doğal kuruttuktan sonra dikkatlice tarayınız.

Saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, 5 günden sonra soğuk hava üflemesiyle kullanabilirsiniz.İlk 3 gün kirli bir ortamda çalışmanız gerekiyorsa, mutlaka başınıza şapka (kasketli, arkadan genişliği ayarlanabilir) takınız. İlk 15 gün saçınıza saç spreyi ya da jöle sürmeyin. 3 hafta sonra ekilen alanlardaki saçlar dökülebilir, endişe etmeyiniz. 8 hafta içerisinde saçlar tekrar uzayacaktır.

SPOR AKTİVİTELERİ

Tıbbi personelin genel kontrolü ve dikişlerin alınmasından sonra her türlü spor yapabilirsiniz. 4 ile 6 hafta saç deriniz iyileşmesini geciktirecek güçlü güneş ışınlarından ve sürekli travma oluşturacak olaylardan kaçınız.

İlk 1 hafta sauna ve yüzme havuzuna girmeyiniz.DİKİŞLERİN ALINMASI 15 gün sonra ense bölgesindeki dikişleri aldırmalısınız.

İYİLEŞME SÜRECİ

Saç ekiminden 3 gün sonra : İlk kez saçınızı yıkayabilirsiniz ve oluşan kabuklar dökülmeye başlar.

Saç ekiminden 5 gün sonra : Reçetede verilen ilaçların kullanımı sona ermiştir.

Saç ekiminden 10 gün sonra : Saç ekimi yapılan bölgenin iyileşme süreci tamamlanmıştır.

Saç ekiminden 15 gün sonra : Saç ekimiyle ilgili iyileşme süreci dikişlerin alınmasından sonra % 100 tamamlanmıştır.

Saç ekiminden3 hafta sonra: Ekilen saçların % 60′ı dökülür.
8-12 hafta sonra : 3. haftada dökülen ve ekim yapılan diğer saçlar uzar.

Saç ekiminden6 ay sonra : Saçlarınızın tamamı uzamış ve berberinize diğer saçlarınızla birlikte en az 2 kez kestirmiş olacaksınız.