Mini Abdominoplasty Mini Karın Germe

Mini Abdominoplasty Mini Karın Germe

Kısmi Karın Germe Ameliyatı (MİNİ-ABDOMİNOPLASTİ)

Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir,bir şişmanlık tedavisi değildir.

Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir;ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır.

Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti,vücut kontürü düzeltilmesinde(estetik meme ameliyatları,liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim,yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.

KARIN GERME SORU CEVAP

Ameliyat Nerede Yapılır?

Tam veya kısmi abdominoplasti ameliyatları hastane şartlarında yapılır.

Anestezi Tipi Nedir?

Ülkemizdeki cerrahların çoğu bu ameliyat için genel anestezi tercih eder. Bazıları ise ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlarla birlikte lokal anesteziyi kullanır.

Cerrahi Yöntemi Nasıldır?

Tam abdominoplasti,ameliyatın genişliğine bağlı olarak 5 saat, kısmı abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan,ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir.

Ameliyat sırasında karın derisi,kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa,burası takviye edilir,fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır.

Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra yara tercihine göre ya metal klempler ya tek ya da gizli (interadermik) dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

Cerrahi Sonrası Neler Yapılır?

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün,dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir.

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir,izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmasına rağmen iz bikini altına dahi kolayca saklanabilir.

Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda,düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Alternatif Tedaviler Nelerdir?

Vakum eşliğinde yağ alınması eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir,ancak deri sarkıklığına etkili olmaz.

Riskler ve muhtemel komplikasyonlar diye adlandırılan,ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar alternatif tedavilerde de ameliyatın risklerini taşır.

Karın Germe Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir.

Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır.

Pek çok kadın ya da erkek aşağıdaki komplikasyonları ve sonuçları,anladığınıza emin olana kadar tartışın,iyi ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme,uygun hastane şartlarında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir.

Enfeksiyon antibiyotik ve abse oluşmuşsa apsenin boşaltılması ile tedavi edilir fakat hastanede yatma süresini uzatabilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Uzun Dönem Etkileri Nedir?

Yaşlanmaya,gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı olarak ameliyat bölgesi dışında vücut kontürü değişiklikleri gelişebilir.

Tatmin Edici Olmayan Sonuçlar Nelerdir?

Geçirdiğiniz cerrahi işlemin sonuçları ile ilgili olarak nadiren hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu tip sonuçları düzeltmek için ek cerrahi girişim gerekebilir. Bu bilgiler sizin için tam anlamı ile yeterli olmayabilir. Cerrahınız ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olunuz.