Meme Küçültme

Meme Küçültme

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrıları ve deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. Sütyen askıları omuzlarda derin izlere yol açabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir.

Tıbbi olarak ‘Reduction Mammoplasty’ olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı bu durumdaki kadınlar için tasarlanmıştır. Bu prosedürde yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir.

Aynı işlem sırasında ‘areola’ denen meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülebilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel şekle sahip ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.

Eğer memelerinizi küçültmek istiyorsanız, bu broşür size ameliyatın faydalı olduğu durumlar, gerçekleştirilme biçimi ve ameliyatın beklenen sonuçları gibi ameliyatla ilgili temel noktalarda aydınlatacaktır.

Ama tüm sorularınıza yanıt bulamayabilirsiniz, çünkü bunların çoğu sizin bireysel ortamınıza ve özelliklerinize bağlı olarak değişir. İşlem konusunda anlamadığınız bir nokta olursa, lütfen doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Ameliyat Yöntemi

Estetik rinoplasti burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır.

Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Yöntemin kapsamı ne gibi değişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır.

Cerrahınızın önerileri doğrultusunda ameliyat tam donanımlı hastanede yatarak gerçekleştirilebilir.Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır.Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, traşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevre yapması için giriş kapısı sağlar.

Burun tümseği keski veya testere benzeri bir enstrüman kullanımıyla uzaklaştırılır ve sonra iki yandaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır.

Kıkırdak kesileri burun ucunu ufaltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun köküyle üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu, kanatlara yapılmış kesi yoluyla burun ortasındaki kıkırdağın traşlanmasıyla gerçekleştirilir.

Eğer geniş bir tümsek uzaklaştırıldıysa burun tabanı oransız olarak geniş olacaktır. Daraltmak için tabandan küçük deri üçgenleri uzaklaştırılır ve burun kanatları orta hatta yaklaştırılır.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar

Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmeden öte fiziksel bir rahatlama amaçlanarak yapılır. Ameliyat için başvuran adayların çoğunun çok büyük, sarkan memeleriyle sorunları vardır; aktiviteleri kısıtlanmıştır ve fiziksel rahatsızlıkları oluşmuştur.

Olguların çoğunda meme küçültme ameliyatı, meme gelişimini tamamlamadan yapılmaz, ancak eğer memelerin büyüklüğü ciddi fiziksel rahatsızlık oluşturduysa daha erken yaşlarda da yapılabilir. Bu ameliyat için en uygun adaylar işlemi tamamıyla anlayacak olgunluğa-yetişkinliğe ulaşmış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir. Meme küçültme ameliyatı daha sonra memesinden süt emzirmeyi planlayan kadınlar için önerilmez.

Meme Küçültme Ameliyatlarında Karşılaşılacak Sorunlar

Meme küçültme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama yetkin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse güvenli bir ameliyattır. Her cerrahi işlemde kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonların gelişme riski mevcuttur.

Bazı hastaların ameliyattan sonra meme başı etrafında küçük yaralar oluşabilir; bunlar antibiyotikli kremlerle tedavi edilir. Cerrahınızın önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Ameliyat fark edilebilir, kalıcı ‘skar’ ( = izler ) bırakır; ama bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededir. (Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur.) Ameliyat sonunda meme ve meme başının pozisyonu tamamen simetrik olmayabilir.

Ameliyatta meme başına giden süt kanallarının çoğu alındığı için daha sonra süt emzirmek mümkün olmayabilir. Bazı hastalar meme başı ve memenin dokunma duyusu sorununu yaşayabilir. Çok seyrek olarak meme başı ve areolanın beslenmesi bozularak kaybı söz konusu olabilir. (Meme başı ve areola vücudun diğer bölgelerinden alınan deri ‘greftleri’ ( = yamaları ) ile tekrar oluşturulabilir.)

Ameliyatın Planlanması

İlk değerlendirmede, beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir.

Ağır memeler: fiziksel rahatsızlığa, çeşitli tıbbi sorunlara, sütyen askılarına bağlı omuzlarda derin izlere ve aşırı çekingenliğe yol açabilir.Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir.

Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır.

Cerrahınız işlemi detaylı olarak anlatmalıdır.; risklerini ve kısıtlılıklarını açıklamalıdır ve sonuçta kalacak skarı tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır. Cerrahınız aynı zamanda kullanacağı anesteziyi, ameliyat olacağınız yeri ve ameliyat masraflarını açıklamalıdır.

Ameliyat Öncesi Yapılacak Hazırlıklar

Cerrahınız ameliyat öncesi bir ‘mammogram’ ( = meme röntgeni ) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyat öncesi hazırlık için Cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.

Meme küçültme ameliyatlarında genellikle kan ‘transfüzyonu’ ( = nakli ) gerekmez. Ama çıkarılacak meme dokusu çok fazla ise cerrahınız ameliyat öncesi dönemde sizden 1 ünite kan alınmasını ve hazırlatılmasını isteyebilir. Böylece kan transfüzyonu gerekirse kendi kanınız kullanılacaktır.

Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini buldurmayı unutmayınız.

Ameliyat Nerede Yapılacak ?

Meme küçültme ameliyatı genellikle hastanede yapılan bir ‘inpatient’ ( = yatan hasta ) prosedürüdür. Ameliyatın kendisi genellikle 2-4 saat sürer, bazı vakalarda daha uzun sürebilir. Hastanede 2-3 gün kadar kalmanız uygun olur.

Uygulanacak Anestezi

Bu operasyon hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız.

Ameliyat Yöntemi

Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, ama en sık uygulanan prosedürlerin çoğu ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ ( =kesi hattı ) içerir.

Bu insizyon areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan meme dokusunu, yağ dokusunu ve deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır.

Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. Koltuk altı bölgesinde aşırı yağ mevcutsa ‘liposuction’ (=yağ emilmesi) bu prosedüre eklenebilir.

İnsizyonlar – alınacak deri, meme dokusu ve yağ dokusunun volümünü ; ve meme başının yeni yerini belirler.Memeye şekil vermek için, daha önce meme başının üst seviyesinde yer alan deri aşağıya taşınır, bir araya getirilir. Dikişler ile insizyonlar kapatılarak memeye yeni şekli kazandırılır.

Areola çevresindeki areola altındaki ve meme altındaki skarlar kalıcıdır ama kolaylıkla iç çamaşırlarla kapatılabilir.Vakaların çoğunda meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden prosedür gerçekleştirilir.

Ama nadiren memeler çok büyük ve sarkık ise meme başı ve areolanın tamamen alınıp, yeni yerlerine greftlenmeleri gerekebilir. ( Bu durumda meme başı ve areolanın dokunma duyusunda kayıp gelişebilir. )

Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan asağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Bazı vakalarda bu skarın dikey kısmını elimine edecek teknikler kullanılabilir; nadiren de alınması gereken sadece yağ dokusudur ve yalnızca liposuction ile meme boyu küçültülerek minimal skar bırakılabilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. İlk 1-2 gün içinde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanlarında ince birer tüp yerleştirilmiş olabilir.

İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz ; bir hafta kadar da bir miktar rahatsızlık duyabilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir.

Bandajlar 1 veya 2 gün sonra çıkarılır ; ama şişme ve morluklar yatışana dek birkaç hafta cerrahi sütyeni gece gündüz giymeye devam edeceksiniz. Eğer meme deriniz ameliyat sonrası çok kuru ise, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz ama insizyon hatlarını kuru tutmanız gerekir.

Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir ; nadiren de kalıcı olabilir.

Normale Dönüş

Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da bazen memeleriniz birkaç hafta boyunca ağrıyabilir. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız.

Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir. Ama birkaç hafta boyunca çok daha az tahammül gücünüz olacağı için enerjinizi toplayana dek egsersizlerinizi sınırlandırmalısınız. Ayrıca destek için iyi bir atletik sütyene gereksiniminiz olacaktır.

Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınmanız söylenecektir.

Ameliyat yerinizden sızan çok az bir sıvı veya kabuklanma normaldir. Eğer kanama veya çok şiddetli ağrı gibi olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, cerrahınızı aramaktan çekinmeyiniz.

Yeni Görünümünüz

Her ne kadar şişkinliğin ve morluğun çoğu ilk birkaç haftada kaybolsa da memenizin yeni şekline kavuşması 6 ay – 1 yıl süre gerektirir.

O zaman bile, hormonal değişikliklere, kilo durumuna ve hamileliğe bağlı olarak meme şekli değişim gösterebilir.Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır.

Ama yine de bilmelisiniz ki meme küçültme ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir.

Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır.Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları en hızlı beden imgesi değişikliği ile sonuçlanandır.

Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacaksınız; vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha iyi uyacaktır. Ama bu değişiklikleri arzuladığınız ölçüde sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni imajınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacı olacaktır.

Kendinizle ve onlarla birlikte sabırlı olmalısınız. Neden bu ameliyatı olduğunuzu aklınıza getirip, birçok kadın gibi siz de sonuçtan mutlu olacaksınız.

Daha küçük ve daha orantılı memelerle daha rahat hissedeceksiniz ve giysileriniz size daha iyi uyum sağlayacaktır.

Ameliyat Sonrası Bakım İçin Bilgiler

Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor.Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değiştirmeniz mümkündür). 6 ay süre ile sütyeni gündüz hiç çıkartmayınız.

Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz.

Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu direnleriniz 2 ila 4 gün içinde ekibimizden birisi tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. Bunların nasıl kullanılacağını doktorunuzdan veya hemşireden öğreniniz.

Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuzda olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır.

Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. Günde hemşire tarafından alınacaktır. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz.

Ameliyattan sonraki ilk 4 ila 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız.

İlaçlar: Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin almayınız.
Ağrı ilaçlarınızı ancak rahatsızlık hissettiğiniz zaman alınız. Antibiyotiklerinizi 1 hafta süreyle muhakkak kullanınız. Şişliği azaltıcı ilacınızı 1 ay süreyle kullanınız.

Pansuman ve kontrolleriniz için sekreterliğimizden randevu alınız

Meme Küçültmede Yeni Teknik (VERTİKAL MAMOPLASTİ)

Son yıllarda vertikal mamoplasti adı verilen yeni bir cerrahi teknik tercih edilmektedir. Bu teknikte ters T şeklinde iz değil; meme başından aşağıya inen ve sadece dikine yol alan bir iz ortaya çıkar. Ancak bu teknik çok iri memeler için uygun değildir. Dolayısıyla daha çok fazla iri olmayan ve deri elastikiyeti iyi durumda olan memelerde tercih edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında yapılan kesiler nedeniyle, dikiş hatlarında izler kalması kaçınılmazdır. Bu izler, ilk aylarda belirgin ve kırmızıya yakın renkteyken, ilerleyen aylarla birlikte belirginlikleri kaybolacak ve renkleri de beyazlaşarak daha az görünür hale gelecektir.

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer.Hasta ameliyattan bir gün sonra evine gidebilir.İçeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için dikişler arasından yerleştirilen drenler 24 ile 48 saatte çıkarılır.Hastanın kontrol sıklığı 2-3 günde birdir.

Dikişler 10.-12. günler arasında alınır. Dikiş hatların birleştiği köşelerde küçük deri kayıplarına, dikiş açılmalarına ve akıntılara bu ameliyatlardan sonra sık sık rastlanır.Bu durum önemli değildir ve önemli bir soruna da yol açmaz. Uygulanacak pansumanlarla genellikle 2-3 hafta içinde iyileşirler.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra hastalar ciddi boyutta ağrı çekmez. İlk bir iki gün içinde ortaya çıkan ağrılar ise ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Dikiş bölgelerinde pansuman malzemeleri olmakla birlikte, günlük faaliyetlerine dönmek isteyen hastalara, sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen giymeleri tavsiye edilir.

Meme küçültme ameliyatlarının doğal sonuçlarından biri olarak, meme başında kısmi duygu kayıpları oluşabilir. Ayrıca meme bezlerinin bir kısmı çıkartıldığı ve süt kanallarının da bir kısmı kesildiği için, süt verme fonksiyonunda kısmi veya kesin kayıplar meydana gelebilir. Bu kayıplar, memenin büyüklüğü, sarkıklığı ve uygulanacak cerrahi teknikle de alakalıdır. çok nadiren de olsa meme başlarında kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak kısmi yada total deri kayıpları meydana gelebilir.

MEME KÜÇÜLTME SORU CEVAP

Estetik meme küçültme ameliyatı nedir? Kimler ameliyat için uygun adaylardır?

Estetik meme küçültme ameliyatı,kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır.

İriliğe bağlı sarkık bir meme ,kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir,kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir.

Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda ğişikler olabilir,yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken,kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat,memelere doğal bir görünüm kazandırır,yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur.,kişinin yaşamı kolaylaşır. Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir.

Genetik faktörler,hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu ,vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırılabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?

Ameliyat öncesi yapılması gereken kan ve akciğer filmine ilave olarak,momografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon,sigara,ilaç alışkanlığı,şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez. Kan tranfüzyonunun gerekli olduğu hallerde ameliyattan 5-7 gün önce alınan kendi kanınız (ototransfüzyon) kullanılabilir.

Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir. Meme küçültme ameliyatı,hastanede yapılması gereken bir ameliyattır,1-3 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

Cerrahi yöntem?

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır.

Ameliyat 2,5-4 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Buna ek olarak,uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur.

Ancak son zamanlarda uygulanan cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4,5-5 cm kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir,zamanla belli belirsiz hale gelebilir.

Ameliyat sonrası izlerin derecesi,memenin büyüklüğüne,kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bir grup hasta üstsüz güneşlendiklerini ifade etmektedirler.

Bazı özel durumlarda,ileri derecede büyük memelerde,yukarıda sıralanan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu takdirde meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır,bu ameliyatın izleri de yukarıdaki ameliyatlar gibi ters T şeklindedir.

Ameliyat sonrası ne şekilde gelişir?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya bazı cerrahlar ameliyat sonrası hemen sütyen giydirir.

Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir,ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. 7 gün sonra sargılar açılır. Dikişler 7-10gün sonra alınır. Hastanede 1-3 gün kalınır.

Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülür bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Meme küçültme ameliyatından sonra hasta bebeğine süt verebilir mi?

Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir. Ancak genellikle bunu önceden tayini zor bir durum olabilir. Ayrıca seçilecek ameliyat tekniğininde süt verme konusunda etkisini de hekim hastaya ameliyat öncesi anlatabilir.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Ameliyat sonrası erken dönem riskleri (kanama,enfeksiyon,hematom,ağrı,yağ nekrozu vs) tecrübeli bir plastik cerrahın elinde iyi hastane koşullarında oluşması çok nadir komplikasyonlardır.

Geç dönem riskleri asimetri,kötü yara izleri,emzirme problemleri sayılabilir. Hastanın hekimle ameliyat sonrası iyi takibiyle bu problemler azaltılabilir veya düzeltme olanağı verebilir.